vítejte "na stavbě" stránek o našich táborech, pojďte dál, TUDY račte vstoupit!
Spolek KUŠ, občanské sdružení pro multikulturní a environmentální výchovu

----------------------------------
LIDÉ MÍSTO STANOVY PŘIHLÁŠKA AKCE

ROHOZNÁ 2013 HAWAII
Havaj znamená „Sídlo bohů“

Několik poznámek a obrázků pro inspiraci - zde budeme postupně přidávat nápady a upřesňovat letošní tématický program! Pište také, co byste si rádi zahráli Vy!

Havajské ostrovy – 6210km od Tokia / 3857km od San Francisca
(čili Sandwichovy: Havai, Maui. Molokai, Oahu a Kauai)
hlavní město Honolulu, kde je také slavná pláž Waikiki 

Na Kuši

Tanec Hula je na Havajských ostrovech obrovským turistickým šou – stal se symbolem znovuspojené národní identity Hawajanů a „vývozním artiklem“ – foto je z festivalu Halau o Kekuhi Kamokila Campbell Hula Festival, kde jsou k slyšení i zpěvy a vše co k Hula patří

Mauna Loa – nejvyšší činná sopka Oceánie

Mauna Kea - observatoř

James Cook první zjišťuje sounáležitost obyvatel obrovské oceánsko-australské oblasti. Nejen objevuje, ale skutečně prozkoumává Novou Kaledonii, Nové Hebridy, východní Austrálii, Nový Zéland, Polynesii, Tahiti, Tongu, Markýzy, Havai, Cookovy ostrovy a neobjevuje, ale předvídá Antarktidu. Takto poprvé pro Evropu vyobrazil ostrovy v Indonésii Cookův lodní malíř:

Cook

Paul Gauguin – na to že přebývá mimo umělecká centra, kdesi v tichomoří:
„Umělecké centrum je v mé hlavě“

lastura

Takto troubíme na nástup už od roku 2004, kdy nám na tábor lasturu přinesli Aztékové


Domovem poslední ostrovní kultury Polynesie jsou Havajské ostrovy, osídlené při stěhování národů asi pozdě. Jsou podnebí lahodného a přívětivého. Polyneští přistěhovalci si podrobili domorodé Menehune mocí i věděním a vybudovali zde ostrovní říši s velmi pevným řádem politiského a třídního rozvrstvení. Péče o čistotu šlechtického rodu nutila často bratry a sestry ke vstupu do manželství. Před rokem 1820 král Kamehameha I. sjednotil mocí drobná feudální království a svěřil jejich správu lenním pánům.


Kromě drobných dřevěných sošek bůžků a výtvarně opracovaných nářadí, talířů a misek na jídlo, zdobených karikaturami nepřátel, soustředilo se výtvarné cítění Havajců především na oděv. Barevné látky, oděvy, čepice, helmy a ornáty z červených a žlutých ptačích per staly se nejvýraznějšími nositeli uměleckého citu. Tištěné vzory, přikládáním v barvivu namočených listů nebo tvarů, byly prvopočátkem textilního umění. Lze tu dokonce obdivovat i originální střihy. Nejde o módu, ale o přesun výtvarného zájmu na oblek. Rituální masky s ptačími helmicemi byly důležitou složkou náboženských slavností, ale byly z travných nebo korových tkanin a nedochovaly se. Důraz na oděv jak bohů tak lidí nalézá obdobu u Maori a na Markýzách, ale nevyskytuje se nikde jinde v celém Tichomoří v takové vážnosti. Z uměleckých památek se nedochovalo téměř nic. Sochy, které ve svatostáncích božstev zdobili oltářní část, zachovaly se všeho všudy tři. Jen půvabný zvyk vítání cizinců květinovými věnci a hudba přenáší skreslenou ozvěnu havajské kultury do našich dní.
rezba


Ostrovy vypleněny, nemocemi zdecimovány a mravně rozvráceny nejhoršími vyvrheli bílého plemene, byly kdysi zahradou květin, ptactva pestrobarevného a zpěvného, drcenou stálou hrůzou před tajfuny a denně otřásanou malými zemětřeseními…
Snaha po zvyšování postavení je spojena s rituálními obřady při přechodu z jednoho společenského stupně do druhého. Každý obřad vyžaduje obětování sochy nebo masky, kterou musí za kandidáta přinést a také vyrobit jeho ručitelé za vysoký poplatek placený v prasatech a štětinách.

nastup

Sochy z křídy, palmového a teakového dřeva, chaluh oplácaných hlínou, bubny a masky, všechny hodně nadpřirozeně zvětšených tváří, protáhlých brad a lebek, jsou bohatě a téměř sytě pomalovány. Při nočních tancích jsou zdobeny masky vousy a vlasy, čepicemi a oděvem, který působí nesmírně silně a dramatickyv kontrastu k mlčení obrovitých pilířových soch. (Nové Hebridy)

Na střechách chatrčí vztyčovali obyvatelé domu svůj řezaný erb… vyzdobené široké zárubně, vstupní a nosné pilíře, prahy, trámy byly vesměs vyřezávány velkými, realisticky znalými, ale zkrácenými a stylisovanými energickými tvary ve tvrdém, těžkém dřevě. (Nová Kaledonie)


text převzat z knihy:
Umění čtyř světadílů, kol.aut., Orbis Praha 1956


Roku 1993
 přesně 100let od zrušení Hawaiského království,
proletěla Amerikou zpráva
o demonstracích za samostatnost…
(Havaj je státem USA)

KNÍŽKY K PŘEČTENÍ:

Jean Giraudoux – „Zuzanka a Tichý oceán“
R.Louis Stevenson – „Ostrov pokladů“

HUDBA K SLYŠENÍ:

Internetová Rádia Hawaii
http://tunein.com/radio/Hawaiian-g146/
http://www.hawaiipublicradio.org/
http://www.alohajoe.com/index.htm (plus recepty!)

TEXTY A HULA HULA PÍSNĚ:
http://www.huapala.org/

DALŠÍ HAVAJ ODKAZY:

http://www.promitani.cz/havaj/

centrum

smrt Cookova

Smrt kapitána Cooka (podle rytiny z roku 1790) - 14. února 1779 byl zabit v havajské zátoce Kealakekua při pokusu zajmout domorodého náčelníkaTábory Rohozná © 1982-2012