Klimatour 2019

Ekologická štafeta po obcích a školách kraje Vysočina. „Tý jó – my jedeme BÍÓ!“ Tentokrát poprvé prodloužena na čtyři dny – od pondělí do čtvrtka – cíl v okolí Jemnice … hry a doprovodný kulturní program pořádáme ve spolupráci s odborem regionálního rozvoje Kraje Vysočina.
Vysočinou na kole 17. – 20. 6. 2019

17.6.
Litohoř
Domamil

18.6.
Budkov
Nové Syrovice

19.6.
Dešov
Mladoňovice

20.6.
Police
Jemnice (dětský domov)

Rekonstrukce zážitků

vlakem do Morbud s přestupem v Okříškách, kousek šlapání do Litohoří stanice – hřiště, areál kde už kdysi Klimatour byl. Vítá nás paní starostka, večer pod pergolou, spíme v príma chatkách … ráno po programu přes rozkopanou silnici, prašnou cestou kolem hřišť ke škole, do kostela a kulturáku, kde mají úžasnou fresku se stádem divokých koní a obraz Míly Doležalové. Škola jede v hojném počtu s námi směr Domamile, děti po cestě padají do příkopu. Královské přivítání. Přírodní zahrada keř špenátových jahůdek, obídek ve školní jídelně – špecle se zelím. Vínečko (jsme přecijen blízko Znojmu), kafíčko, legendy o TV souteži, návštěva u paní spisovatelky a její maminky pamětnice II.světové války. Hospoda, párky a špendlíkovice. Pan starosta nás vyprovází až do hranici katastru obce („Tady jsem střelil svého prvního jelena.“)

Budkov, podvečer (dorazili taky Krátký s Luckou a Anetkou) mladí starosta a ředitel školy nás provází po „duchovním areálu zdejšího kraje“ – DD zámek od sklepení až po věž, kde jsme při západu slunce s horolezcem Lukášem vylezli až do cibulky. Rybník v anglickém parku a hrobka místního šlechtického rodu. Ve školní tělocvičně se nám dobře spí, je to totiž zároveň sál pro společenské události (čili v přísálí mají výčep). Před spaním ještě dlouho vysedáváme na parkovišti, kde Lukáš připravil v dodávce kávu. Úplněk.

Nové Syrovice. Kostel (novorenesanční), zámek, pan starosta nás vede po hrázi, kde se utopil hasič při výlovu rybníka. Jdem tam jako ti voli na obraze ve škole. Malá tělocvičnička ze třídy, do penzionu Grasel až příliž blízko, že nás museli po prohraném večeru s kytarou, trubkou a táborovejma písněma se zavíračkou vyprovodit… Taky jsme posílali Marcelovi do ameriky Když se zamiluje kůň k narozeninám! Ráno snídaně v přilehlé školní jídelně – „Takhle jsem snídal naposledy v Příbrami v roce 2016“ Jáchym. Ráno přes lesní Graselovy stezky, kde jsme malinko zabloudili kolem pole rozkvetlých máků.

Dobrá Voda poutní místo, koupání u kostela, nocování na táboře u Police – oheň a hraní na verandě dlouho do noci, Buřtová pomazánka… přes Dačice vlakem domů

Napsat komentář