Přírodní zahrada „Na Kuši“
Spolek KUŠ, spolupořadatel letních táborů SVČ Tempo POLNÁ, od jara 2017 obnovuje a vytváří za vydatné pomoci mnoha dobrovolníků (vedoucích, instruktorů, kuchařek i dětí a jejich rodičů) zahradu kolem bývalé hájenky „Na Kuši“ u Rohozné. V roce 2022 rozšiřujeme kromě záhonů také naše environmentální vzdělávání.
Na historických fotografiích z roku 1967 můžete vidět naše tábořiště, kde původně rostly ovocné stromy. Projekt podpořený Krajem Vysočina se blíží do závěrečné fáze, koncem dubna prostor získal certifikaci a označení plaketou „Přírodní zahrada“. Tři základní principy Natur in Garten: Bez umělých chemických hnojiv. Bez substrátu a rašeliny, která se k nám dováží z daleka a je neobnovitelným přírodním zdrojem. Bez herbicidů a pesticidů!
Body pro správné k planetě šetrné zahrádkáře také přináší: kompostování, hospodaření s dešťovou vodou, zelené hnojení, mulčování, vícedruhový mix sadby, ovocné stromy, divoký koutek, suché stanoviště, jezírko… Proinvestovali jsme 80.000,- hlavně za sadbu trvalek, bylin a koření, ale i keřů s jedlými plody a ovocných stromů. Součástí dvouletého projektu bylo také vzdělávání pro zúčastněné dobrovolníky a exkurze do ekologických center a dalších zahrad.Na Rohozné se podařilo krom toho vytvořit suché stanoviště – zídky, mokré stanoviště – malé žabí jezírko, základ přírodní louky, živou stavbu domku z vrbového proutí, 5 zvýšených záhonů, dýňoviště v podobě německé kopy apod. Do budoucna plánujeme vytvořit v zahradě venkovní učebnu – Altán, kde by se návštěvníci mohli ukrýt při nepřízni počasí, učit se a pozorovat přírodní procesy v zahradě při šálku bylinkového čaje. Jste kdykoli zváni naše zahradní úspěchy navštívit. Ideálně při příležitosti tradiční akce „Maraton pro krajinu“ 19. 5. 2018, kdy proběhne (od 15h) v rámci tohoto projektu poslední vzdělávání pro veřejnost s Ing. Terezou Čapkovou z ekocentra Chaloupky, o.p.s.
Dále je v plánu rozšíření zahradnických aktivit a připojení našeho místa ke každoroční akci „Víkend otevřených zahrad“ 8. a 9. června 2019. V sprnu 2018 přibyla jahodová pyramida a včelí úl. K dalšímu rozvoji má sloužit také vypracovaný projekt podaný na MŽP viz. obrázky níže: