Lovci zvuků


Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/70510/virtual/www/domains/rohozna.net/wp-content/themes/rohozna/functions.php on line 145

Terénní nahrávání, výpravy do zvukových krajin, bytí v hudbě a tvorba primitivních nástrojů, společné zvukohraní, vaření i sváření hudby, muzicírování a hlučení. Byl by dnes mladý Mahler DJ nebo producent? Účastníci poznají historii místa, zažijí pohodu při společném koupání v hudbě, ocení nutnost pohybu jako zdravý způsob bytí ve světě.
Jihlava a okolí, Dům Gustava Mahlera 26. – 30. 8. 2021 / příměstský letní kemp

vede MgA. Matěj Kolář a Anička Kolářová ve spolupráci s Domem Gustava Mahlera (Brána Jihlavy, p.o.)
Realizace Letních kempů byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Vážení rodiče, milé děti,

přesně za týden by měl vypuknout náš letní kemp „Lovci zvuků“. Budeme mít základnu v Domě Gustava Mahlera – Znojemská 1089 (pod Masarykovým náměstím). Sejdeme se tam ve všední dny vždy v 9h a rozcházet se budeme v 17h taky tam. V pátek si uděláme výpravu do Mahlerova rodného domu v Kališti u Humpolce (a zóny pro umění 8smička) a přijedeme zpátky 17.30h. V sobotu bychom se sešli pouze na dopoledne 9-14 (s obědem ale počítejte), v neděli zase na odpoledne od 14h s tím, že bychom z neděle na pondělí společně nocovali na Bráně Matky Boží (budete potřebovat spacák a karimatku – pokud dáte vědět, můžeme případně zapůjčit).

Každý den máme pro Vás v rámci kempu zajištěné obědy a také dvě svačinky. Vemte si prosím jen lahev na pití (ať nekupujeme zbytečné hory plastu!). Pokud hrajete na nějaký nástroj, nebo jen rádi vyluzujete nějaké zvuky, neostýchejte se vzít hned první den s sebou!

Pozor! Změna programu s ohledem na skupinu, improvizaci a okolnosti vždy možná.
Těšíme se Matěj Kolář, Spolek KUŠ

Jak to dopadlo a co jsme všechno dělali?

čtvrtek 26.8.
První den jsme celý strávili seznamováním a budováním hnízda v Domě Gustava Mahlera. Po testování jsme si v hlavní posluchárně udělali kruh z židlí, hráli seznamovací hry na jména a oblíbené hudební žánry. Před obědem jsme ve skupinách stihli kompletně prolézt expozici a na velké papíry kreslit předměty a nástroje, co nás v té které místnosti zaujaly (akordeon, skřipky, vojenská uniforma, žehličky a svícny). Později odpoledne k nim přibyly i texty (rap). Na oběd jsme vyrazili do nového bistra BauBau, protože sídlí hned naproti parku Gustava Mahlera. Vypátrali jsme, že tam kdysi před válkou stávala synagoga a dozvěděli se co to bylo a proč už tam není. Před skončením programu cca. v 16h jsme vyrazili na procházku pro materiál na výrobu primitivního hudebního nástroje, ale začalo lít jako z konve, tak jsme vyzvedli zásilku nových zvukových generátorů a zkoušeli na ně vyloudit první elektronické rytmy. K ukončení dne jsme společně mlčky kreslili mapu všeho, co se všechno chceme na letním kempu naučit a zažít: Bylo tam v plánu nejen hudební zvučení, ale hlavně výlet, dobré jídlo, příroda, oheň a spaní pod hvězdami na bráně Matky Boží.

v pátek 27.8.
Jsme se těšili na celodenní výlet do Kaliště u Humpolce, rodiště Gustava Mahlera. Na srazu ráno nám přibyl nový vedoucí Tomáš Bárta, taky muzikant. Autobusem „courákem“ jsme se proplétali mezi kopci a zatáčkami do Humpolce tak, že zatímco ostatní si zkoušeli kapesní zvučítka OK od Teenage Engineering, malý Toník po cestě pohotově vrátil do pytlíku snídani. Jinak jsme bez úhony dorazili do bývalé továrny – zóny umění 8mička, kde jsme měli v galerii asi 2hodiny na výstavu „Ruka na konci ramene“ a doprovodný pracovní list. Ani jsme všichni nestihli vyluštit tajenku „spolupráce“ a už jsme spěchali na busík do Kaliště. Matěj ještě s Toníkem skáknul po cestě pro jablka a housky, které jsme si hned slupli… S přibývající zvířenou na pastvinách („Dikh more jeleni, krávy a kůň!“) jsme se dobrali cíle našeho putování.

Jak jsme po chvilce nahrávání rozhovorů zjistili, v Kališti nemají nic obdivuhodnějšího, než výborné dětské hřiště a hřbitov. Předobědní průzkum vesnice tedy končil po dalším „slejváku“ tam. Točení na kolotoči je po obědě Viktorovi, bledému jako stěna, zakázáno! V penzionu Mahler jsme měli obědnané hody s kuřecími řízky. Seděli jsme v salonku, kde jsou vystaveny památky na rodinu slavného rodáka, ale také text Václava Havla: „Přeji Vám, našim potomkům, abyste naslouchali Mahlerově hudbě a kéž by bylo na konci 21.století o něco lépe než na konci toho našeho.“
Na zpáteční cestě jsme ještě zažili v Humpolci na peróně netrpělivé dělení o meloun a jak pro nás Matěj zastavil ujíždějící vlak. Přestupem v Havlíčkově Brodě a mírným spožděním vlaku jsme dorazili do Jihlavy až v 19h. Některým rodičům to vůbec nevadilo, protože na náměstí tou dobou probíhal kulturní program s ochutnávkami exotických jídel, takže jsme děti jen odvedli tam.

sobota 28.8.
Zdatný rybář Viktor nás přesvědčil, že bude dobré dalšího deštivého rána vyrazit na ryby, ale prut mu nakonec tatínek nepůjčil, takže: Na první hodinu jsme opět využili zázemí Domu Gustava Mahlera, zahráli jsme si týmovou aktivitu se zvukem – tleskání po kruhu, se zavřenýma očima, posílání signálu napříč kruhem a nakonec si ujasnili princip výroby primitivní kytary z recyklované velké PETlahve od pracího gelu. Teď potřebujeme vlastnoručně najít materiál v lese! Čeká nás tedy výprava k rybníku Borovinka a na úpatí stříbrného vrchu Šacberk. Hledáme houby, ostružiny a klacky na výrobu jednostrunných kytar… největší ohlas mají suverénně babky – nažky pcháče, které jsme se naučili po sobě házet (nikdo z dětí to dosud neznal!) Většina dětí má s sebou nože a po cestě ostrouhává klacek na „svou kytaru“, jen Ondra si vybral kládu. Samozřejmě, že opět lovíme zvuky a samplujeme „na té červené a zelené krabičce“. Do MHD zpátky do centra nastupujeme u Lyžaře, po tancování a veleúspěšné hře „Trojnožka“. Oběd v ARTcoffee (hned pod bránou) se trochu protáhl, takže ještě v 15h postávají kolem rodiče a povzbuzují jedlíky toastů a cuketové polívky… Třetí den už má náš kemp mezi místní komunitou romských dětí takový ohlas, že by se k nám chtělo od zítřka přidat dalších 6 dětí!

neděle 29.8.
Celé odpoledne věnujeme výrobě nástrojů a přípravě hudebního vystoupení – jediné improvizované hlukové skladby, kterou mezi 16 a 17h natáčíme s reportéry na kamery a zvukový záznam. Kytary si nevyrobili všichni, ale všichni co chtěli a hned je odnáší s sebou na večer k ohni. Večeříme v pizzu a vyzvedáváme klíče od brány. Na vedlejším parkáně začíná divadelní představení pro děti, takže využíváme příležitosti se kulturně povznést včetně cukrové vaty. K večeru jsme si slíbili táborák – za soumraku přicházíme na Starou Plovárnu, kde po velkém úsilí a hledání dřeva všechno dobře dopadlo, opekli jsme co jsme chtěli a nikoho neztratili ve tmě (jen Mášu, ta se s námi spát venku bojí, tak šla domů dřív). K nocování na bráně Matky Boží nás doprovázeli další dva dospělí dobrovolníci ze Spolku KUŠ – Klokan a Katka. Usínáme pod hvězdným nebem za zvuků skřipek, pradávného jihlavského nástroje a místních lidových písniček. Všichni jsou tak unavení, že usnou ani neví jak.

pondělí 30.8.
K ránu nás budí chlad a vydatná rosa. Svítá, někteří už hrají na mbiru, krabičky a ozvučené kytárky o poschodí níže, kde je přecijen teplo a sucho… Nahrávadlem sbíráme zvuky z brány – vrzání schodiště i dveří, železné kruhy, kamenné koule, hodinový stroj. Budíme poslední spáče a o půl osmé vyrážíme na snídani (vajíčka, omelety a ovesnou kaši v BauBau). Než to holky všechno připraví, pouštíme se do kreslení a psaní o tom, jaká je „moje hudba“, zatímco Matěj pouští hudební ukázky různých žánrů a skladeb až po Mahlerovu symfonii.
Naposledy se jdeme do Domu GM rozloučit: Uklízíme vybavení, všechny vypůjčené hudební nástroje, náš basový syntezátor, kapesní zvukové hračky, repráky a mikrofon… Ještě tři nejmenší holčičky dokončují svou kytárku. Do poslední chvíle ladíme struny a měníme kobylky. K závěrečnému hodnocení před obědem má každý účastník 5 barevných lístečků a hlasuje teplotou barvy k pěti klíčovým aktivitám, co se nejlépe povedlo. Protože je tentokrát krásně, odpoledne ještě zařazujeme venkovní týmovky: „Trojnožku“ a společné lezení na strom – všichni na jeden, abychom nezapomněli, že nás něco spojuje. Na úplný závěr jsme znovu kontrolovali mapu: Téměř všecko první den nakreslené, jsme měli jako „splněné“ nebo „společně prožité“.

přehled témat: hudba, život a dílo Gustava Mahlera, židovský původ, soužití národnostních menšin, radost z tvorby, hra jako prostředek komunikace, společné plány a splněné sny, zdravé jídlo, pohyb – cesta – poznání

dotkli jsme se klíčových kompetencí: sociálních, komunikativních, pracovních (manuální zručnost, tvorba) a občanských

předmětů: dějepis, hudební výchova, výtvarné umění, výchova k aktivnímu občanství a demokracii, prevence xenofobie a rasové diskriminace

Napsat komentář