Tereza Říčanová

umělkyně, malířka, ilustrátorka, autorka knih
2020 Tuaregové

Tereza Říčanová (1974) ilustruje knihy pro děti, doplňuje je vlastními, často ručně psanými texty. Maluje na sklo květiny a sny, vytváří takzvané podmalby na skle, kdy barvy v popředí vždy musí nanést jako první, pak je dále vrství. Ovládá grafické techniky, na satinýrce tiskne ohně, hory, hororové pohádky či zadek krávy a doma má knihtisk. V její knihovně najdete nespočet deníků, zaplňuje je mimo jiné zjeveními, svými sny, které zvěčňuje textem i kresbou.

Sama sobě je hercem v autorském divadle pro děti vyrobeném z krabice. Tančí kravské divadlo. Učí ve školce, na základce a na střední. Děti podněcuje k neohraničené spontánnosti, studenty k poctivé řemeslnosti tvorby. S manželem a dětmi žije na malém hospodářství poblíž Pelhřimova, hrabe seno, pěstuje zeleninu, štípe dříví, kydá hnůj. Měla krávu, z mléka vyráběla sýr. To vše je součástí tvorby Terezy Říčanové, je to tvorba živá a žitá! Na průřezové výstavě této umělkyně uvidíte její pestrý tvůrčí repertoár a snad i zachytíte z obrazů onu živelnou tvůrčí energii.

Hana Zrno Vondrů, kurátorka výstavy Černá zvířata OGV Jihlava 2020

Absolvovala SUPŠ v Praze a VŠUP, obor ilustrace a grafika u prof. Jiřího Šalamouna. Od roku 1998 žije na statku v Mezné u Pelhřimova, kde se věnuje volné tvorbě, čtyřem dětem a hospodářství. V devadesátých letech cestovala na Sibiři a v Turecku. V současné době učí na Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava-Helenín. Kromě volné tvorby je autorkou orientačních piktogramů v Městské knihovně v Praze. Ilustrovala a vytvořila několik knih v nakladatelství Baobab, které získaly ocenění Nejkrásnější kniha ČR či Zlatá stuha. Její obrazové album Noemova archa bylo nominováno na cenu Magnesia Litera.

https://www.baobab-books.net/author/tereza-ricanova

Napsat komentář