Co dělají čerti v zimě? 


Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/70510/virtual/www/domains/rohozna.net/wp-content/themes/rohozna/functions.php on line 145

19. února 2006 od 14h na Čertově Hrádku.
Buřty, lyže, sáňky a malování na sníh… ve spolupráci s Bezjaderná Vysočina o.s.

Jedna odpověď na “Co dělají čerti v zimě? ”

  1. V nedělní odpoledne 19. února 2006 (od 14h) se uskutečnilo setkání na Čertově Hrádku (nedaleko Rohozné). Za nádherného počasí a bohaté nadílky sněhu jsme se vypravili z Dolních Hutí zdolat vrchol Čertova Hrádku (cca. 30 účastníků včetně babiček, dětí a jedné maminky s kočárkem!). Kdysi se o skále povídalo, že vznikla jako dílo zamilovaného čerta. Ten měl stavbu hradu pro svou nastávající dokončit do kuropění, to se mu však nepodařilo, a proto rozzlobeně rozmetal kameny po celém širém okolí. Staletí trvalo ticho a klid v oněch končinách, dnes se ale opět proslýchá, a čerti se radují, že se chystá nová „čertí stavba“ a to právě hlubinné úložiště jaderného odpadu. Někteří se radují z dárků jako např. tužky s logem SÚRAO, jiní malují čerta na zeď. My jsme vyrazili na příjemnou zimní vycházku dosud čistou a neporušenou přírodou. Pro někoho se to může zdát málo, já to chápu jako aktivní „demonstraci“ lásky právě k tomuto kousku Země. Podle dochovaných pověstí lidé ještě v minulém století považovali tento kopec za posvátný, byl pro ně sídlem temných sil, duchů. Dnes je jim nám jedno, jaký odpad leží za humny? A že to bude odpad vysoce radioaktivní? („To ať si tam mají Rohozňáci!“ zazní komentář ze sousední obce Nový Rychnov.)

    Pod skalou se stavěl symbolický hrad ze sněhu, všichni malovali čerty na sníh (podařilo se vytvořit téměř 50 barevných maleb) a dokonce se nám podařilo čerty přivolat. Krátkou divadelní scénku sehráli členové sdružení Bezjaderná Vysočina včetně povedeného čertího songu a rozdávání bonbónů s nápisem ROHOZNÁ! HURÁ! Ó!, jež se vzápětí v rukách obdarovaných roztály, neboť byly z pečlivě zabaleného ledu. Po sestupu se ještě opékaly špekáčky a diskutovalo se s kolem běžícími lyžaři. (Všichni o naší akcí ví, jsou rádi, že někdo něco podobného dělá, ale radši jeli na sluníčko).

    A kde jste byli Vy? Kamarádi? Rohozňáci? 😈

Napsat komentář